Turistika a cyklo

Turistika

https://kytlice.ceskehory.cz/okoli/

Pivní stezka Lužických hor

Jedlová


7 minut vlakem ze zastávky Kytlice a potom krásný pěší výlet na rozhlednu.

Hvozd


Je jedním z nejvýznamnějších kopců v Lužických horách. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet (750 m) leží na státní hranici s Německem asi 1,5 km východně od Krompachu.

Rozhledna na Hvozdu


Je téměř dvojčetem rozhledny na Jedlové. Nejen, že jsou si velmi podobné tvarem, výškou a použitým stavebním materiálem, ale dokonce i narozeniny slaví ve stejný den. Věž na Hvozdu je však o rok mladší.

Luž


Se svými 793 m je to nejvyšší vrchol Lužických hor. Z vrcholové plošiny je nádherný rozhled.

Hřensko


Je nejvýznamnější turistické centrum Českého Švýcarska. Obec Hřensko leží na říčce Kamenici, která se zde vlévá do Labe. Do Turisté si zde chtějí udělat výlet do kaňonů Tichá (1890) a Divoká soutěska (1898),kde jsou projížďky na pramicích nebo vystoupat ke skalnímu mostu Pravčická brána.

Pravčická brána:

Je to symbol Národního parku České Švýcarsko, najdete v severních Čechách. Pravčická brána je svými rozměry (výškou otvoru 16 m, rozpětí oblouku u dna je 26,5 m a šířkou mostu 8m) největším přírodním skalním mostem v Evropě. Právem je označován za perlu této atraktivní oblasti.
Tiské skály


Tiské stěny patří k nejkrásnějším skalním městům v České republice. Výchozí branou ke stěnám je obec Tisá.

Ralsko


Tento nádherný „tajemný“ hrad se nachází nedaleko Mimoně. Vystoupat až na vrchol kopce na kterém je postaven dá člověku opravdu zabrat. Ale pak jste odměněni královským výhledem po nádherné krajině.

Tolštejn


N nalézá se nedaleko Varnsdorfu u Jiřetína pod Jedlovou. Téměř pod hrad se dá dojet autem nebo je kousek nádraží Jedlová. V hospůdce na zřícenině hradu se pořádají různé kulturní a hudební akce.

Klíč


Je čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor. Měří 763 metrů. Na vrchol vede příkrá turistická cesta s převýšením zhruba 400 metrů. Na samotném vrcholku hory ční holá skála s vynikajícími podmínkami pro rozhled. Návštěvník zde má k dispozici dobrý výhled jak na Kytlice, blízký Nový Bor či na vzdálený Ještěd na východě, za dobrého počasí lze zahlédnout horu Říp na jihu, vzdálený zhruba 100 km.

Dolský mlýn:

Romantický Dolský mlýn naleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko. Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou.

Cyklotrasy

https://kytlice.ceskehory.cz/okoli/